1. U kojoj je godini potreban prvi ortodontski pregled?
-
Udruženje ortodonata preporučuje u dobi od 7-8 godina
2. Hoće li se zubi sami izravnati kako rastu?
-
Prostor dostupan za prednje zube se ne povećava kako rastete
3. Hoće li mi trebati izvaditi trajne zube?
-
Uklanjanje zuba je ponekad potrebno da bi se dobio dobar ortodontski rezultat i uravnotežen, ne samo ravni zubi nego i uravnotežen profil lica. Međutim, budući da je nova tehnologija pružila napredne ortodontske materijale, uklanjanje zubi je sve manje potrebno.
4. Koliko će trajati ortodontsko liječenje ?
-
Vrijeme liječenja ovisi o specifičnom ortodontskom problemu svakog pacijenta.Općenito vrijeme liječenja kreće se cca 18 mjeseci a kompliciranije anomalije i duže.
5. Koliko će koštati ortodontska terapija ?
-
Cijena ovisi o vrsti anomalije, vremenu nošenja i ne može se procijeniti prije pregleda. Tek tada se dogovorimo o cijeni i načinu plaćanja.
6. Koliko su česte kontrole ?
-
Termini se zakažu prema potrebama svakog pacijenta. Većina pacijenata ima kontrole svakih 6 tjedana, međutim postoje i specifične situacije koje zahtijevaju i češće praćenje.
7. Boli li aparatić?
-
Općenito aparatić ne boli. Nakon postavljanja i određenih posjeta zubi mogu biti malo bolni nekoliko dana. Rijetka je potreba za lijekovima protiv bolova.
8. Mogu li se baviti sportom?
-
Za određene sportaše preporučamo štitnik za usta.
9. Treba li ići kod svog dr. dentalne medicine za vrijeme nošenja aparatića?
-
Da – potreban je redoviti pregled i eventualno čišćenje zubi.
10. Koje se namirnice ne mogu jesti dok nosim aparatić?
-
Nakon postavljanja aparatića dobiti ćete pismene upute koje namirnice treba izbjegavati kao tvrde slatkiše, ljepljivu hranu, orašaste plodove.
11. Koliko često prati zube?
-
Najmanje 3 puta nakon svakog obroka i prije odlaska na spavanje. Pokazat ćemo vam na koji način treba čistiti aparatić i zube.
12. Što ako pukne dio aparatića ?
-
Tada ćete nazvati našu ordinaciju i dogovoriti što je potrebno.
13. Da li odrasli mogu nositi aparatić?
-
Da. Zapravo sve je više odraslih osoba u ortodonskoj terapiji. Zdravlje, sreća i samopoštovanje od vitalnog su važnosti za odrasle a to im daje lijep osmijeh. Često je potrebna i predprotetska ortodonska terapija.
14. Zašto bih izabrao specijalistu ortodonta?
-
Zubi, a ponekad i cijele strukture lica trajno se mijenjaju ortodontskim liječenjem. Važno je da liječenje bude prikladno i pravilno završeno. Ortodontski specijalisti imaju opsežnu i specijaliziranu obuku koja im omogućuje da svojim pacijentima osiguraju personalizirane tretmane.
15. Koja je moja ortodontska anomalija i kako je riješiti?
-
Kako položaj zubi i osmijeh mogu bitno utjecati na psihološku komponentu osobe, većina pacijenata se javlja ortodontu zbog estetike. Međutim, ortodontske anomalije mogu biti uzrokom i poremećaja oralne funkcije (žvakanja, gutanja i govora).